<<<
AKTUALNOŚCI
>>>
ROK SZKOLONY 2022/2023 23.06.23
Uroczyste zakończenie roku w oddziale przedszkolnym
Dzisiejszego poranka 23 czerwca 2023r wszystkie przedszkolaki przybyły do szkoły bardzo podekscytowane.
Rok czasu, a niektórzy nawet dłużej, uczęszczali do oddziału przedszkolnego i dziś nadszedł czas podsumowań, a z niektórymi pożegnań.
Był to rok wytężonej pracy i niesamowitych wrażeń.
22.06.23
Kolejni absolwenci opuszczają mury naszej szkoły. Są nimi: Gabriela, Zuzanna, Laura, Patryk, Marcin, Dominik, Szymon O. i Szymon K., Janek, Michał i Sebastian.
W czwartek 22 czerwca miało miejsce uroczyste pożegnanie ósmoklasistów. Przygotowali oni występ artystyczny, który wprawił zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców w nieco nostalgiczny, ale też pełen optymizmu nastrój – coś się kończy, coś się zaczyna. Następnie szósta klasa przedstawiła humorystyczny skecz o dwóch ósmoklasistkach oraz wręczyła specjalne ordery starszym kolegom podkreślając ich zasługi w różnych dziedzinach. Absolwenci mieli szanse poczuć się jak na wielkiej gali Oskarowej krocząc po czerwonym dywanie.
W końcu każdy czymś się w szkole wyróżniał i takimi ich zapamiętamy, życząc powodzenia w szkole średniej i dalszym życiu. Były w tym dniu również podziękowania dla nauczycieli, rodziców, absolwentów, a także różnorakie dyplomy i nagrody książkowe dla uczniów, którzy wyróżniająco pracowali przez cały rok.
Wszystkim gratulujemy wysokich wyników w nauce, udziału w różnych konkursach i zajęciach w ciągu całego roku szkolnego.
Życzymy wesołych oraz pełnych słońca i ciekawych przygód wakacji!
21.06.23
Dnia 21 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wójta Gminy Chełmiec uzdolnionym dzieciom i młodzieży uczęszczającym do chełmieckich szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczno-plastyczne i sportowe w roku szkolnym 2022/2023.
Symboliczne dyplomy otrzymało w sumie 93 uczniów, w tym za osiągnięcia w nauce 48 nagrodzonych, za osiągnięcia artystyczno- plastyczne 14 nagrodzonych oraz za osiągnięcia sportowe 31 nagrodzonych. Komisja wnioskująca o przyznanie nagród do Wójta przyznała nagrody w wysokości od 200 zł do 500 zł dla laureatów, finalistów bądź wyróżnionych w małopolskich lub ogólnopolskich konkursach z: języka polskiego, historii, religii i języka angielskiego. W sporcie z dziedziny: piłki nożnej, piłki siatkowej i pływania oraz w zakresie osiągnięć artystycznych i plastycznych ze śpiewu, muzyki, plastyki i poezji.
Nagrody Wójta otrzymali następujący uczniowie naszej szkoły:
1. Jawor Wiktoria SP Krasne Potockie – kl.VI 2. Pażucha Julia SP Krasne Potockie – kl.VI 3. Górka Zuzanna SP Krasne Potockie – kl.VIII 4. Krzak Szymon SP Krasne Potockie – kl.VIII 5. Kożuch Laura SP Krasne Potockie – kl.VIII 6. Wrona Zofia SP Krasnem Potockiem – kl.II 7. Gozdecka Aleksandra SP Krasnem Potockiem – kl.III
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy wielu sukcesów w następnym roku szkolnym.
16.06.23
W piątek tydzień przed zakończeniem roku szkolnego odbyliśmy jedyną w swoim rodzaju podróż – podróż w kosmos.
Podziwiając planety, gwiazdozbiory szybowaliśmy w przestrzeni kosmicznej.
Wszystko to za sprawą Mobilnego Planetarium Orbitek, które odwiedziło naszą szkołę.
Cudowna podróż…
06.06.23
Dnia 06.06.2023 r. w Szkole Podstawowej w Krasnem Potockiem odbył się kolejny turniej szachowy poprzedzony rozgrywkami klasowymi.
Każda klasa wybrała 1 sędziego i 2 przedstawicieli, którzy przystąpili do turnieju szkolnego.
Po losowaniu rozegrano partie szachowe i
wyłoniono zwycięzców .
I miejsce Szymon Krzak
II miejsce Dariusz Kudlik
III Krzysztof kudlik
Gratulujemy.
02.06.23
Projekt zakładał wymianę 3 listów oraz 2 spotkań online w okresie od marca do czerwca. Pierwsze listy były o sobie, rodzinie, zainteresowaniach, szkole i najbliższej okolicy. Wysłaliśmy je przed Wielkanocą, dołączaliśmy do nich własnoręcznie zrobione kartki wielkanocne z życzeniami po polsku i angielsku. Przed świętami zorganizowaliśmy również spotkanie online na platformie Zoom. Uczniowie z Grecji opowiadali nam o swoich zwyczajach wielkanocnych.
Najciekawszy wydał nam się zwyczaj kolędowania wielkanocnego, gdzie dzieci chodzą od domu do domu, recytując pieśni o zmartwychwstaniu Chrystusa. Nasi uczniowie zaprezentowali zwyczaje święcenia palm, koszyczków z jedzeniem, malowania pisanek i śmigusa – dyngusa. Greccy koledzy najbardziej zaciekawili się zwyczajem polewania wodą:). Drugie listy były o naszych krajach i ich atrakcjach turystycznych. Mieliśmy za zadanie napisać listy reklamujące kraj oraz wykonać plakaty. Przesyłki te były barwne i pełne niespodzianek. Greccy przyjaciele włożyli do listów breloczki, magnesy, bransoletki czy inne małe upominki. Sprawiły nam one wielką radość. Postanowiliśmy również obdarować ich w kolejnych listach.
Wisienką na torcie były tradycyjne słodycze greckie – bardzo słodkie, ale pyszne. My wysłaliśmy polskie cukierki Krówki. Też im smakowały. Na początku czerwca mieliśmy drugie spotkanie online, na którym prezentowaliśmy tradycyjne stroje narodowe oraz prezentacje multimedialne ze zdjęciami najważniejszych atrakcji naszych regionów i krajów zakończone quizem wiedzy. Odśpiewaliśmy również hymny narodowe. Ostatnie listy o wakacjach właśnie są w drodze i powinny dotrzeć przed zakończeniem roku szkolnego. W Grecji wakacje zaczynają się już 15 czerwca i kończą 12 września. Są więc dłuższe niż nasze o 3 tygodnie.
Bardzo podoba nam się współpraca ze szkołą w Katerini oraz panią Afroditi. Jako wakacyjne zadanie uczniowie mają zbierać pocztówki z miejsc odwiedzonych w czasie wakacji i we wrześniu prześlemy je sobie nawzajem.
Nasza współpraca będzie nadal trwać, pojawiają się nowe pomysły. . .
01.06.23
Dzień Dziecka na sportowo - wycieczka klas IV – VIII do Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej Podczas tej wyprawy mogliśmy aktywnie odpocząć korzystając z dużych zjeżdżalni, zewnętrznej siłowni, ścianek wspinaczkowych.
Graliśmy w piłkę, badmintona, wdychaliśmy zdrowy jod z tężni solankowej. Na koniec były kiełbaski z grilla, a wszystko to w malowniczej scenerii wzgórz i lasów.
To był udany i radosny Dzień Dziecka. .
01.06.23
Dnia 1 czerwca 2023 roku dzieciaki z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas 1-3, pojechały na wycieczkę do miejscowości Jastrzębie nieopodal Łukowicy, aby zwiedzić gospodarstwo edukacyjne „W Zielonym Gaju”.
Wejście w to miejsce, to jakby cofnięcie się w czasie. Pobyt w gospodarstwie rozpoczął się od spotkania ze zwierzętami w mini zoo. Uczestnicy z ogromnym entuzjazmem karmiły barany chlebem przygotowanym przez gospodynię panią Kasię oraz słuchały pogadanki na temat żywienia zwierząt i odpowiedniego zachowania się w stosunku do nich. Dzieci mogły również porównać życie na wsi „wczoraj i dziś” zwiedzając ponad stuletni dom, wyposażony w starodawne sprzęty domowe oraz rolnicze.
Chętni uczniowie mogli nawet sami spróbować młócić zboże cepami, mielić ziarno, nosić wodę itp. Ogromną ciekawość wzbudziły m.in. piec do pieczenia chleba, lampa naftowa, żelazko z duszą, tara, waga, łóżko z siennikiem, kołyska, drewniana walizka, buty drewniaki. Dzieci z uwagą słuchały pogadanki na temat codziennej pracy, jaką wykonywano na wszi.
Dużą atrakcją dla przedszkolaków była zabawa w kowala, polegająca na przenoszeniu podkowy za pomocą kleszczy. Dzieci chętnie uczestniczyły w organizowanych zabawach. Wycieczka zakończyła się pysznym poczęstunkiem.
Wszyscy z wielkim apetytem zjadali kiełbaski, chleb pieczony przez gospodarzy oraz degustowali pyszną herbatę z domowymi sokami.
30.05.23
Dnia 30.05.2023r. w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy uroczyście Dzień Mamy i Taty. W części artystycznej dzieci dumnie i z uśmiechem zaprezentowały piękne wierszyki, piosenki oraz tańce.
Na zakończenie wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.
Radość oraz wzruszenie na twarzach rodziców było ogromne.
16.05.23
Władcy przygód. Stąd do Oblivio, reż. Tomasz Szafrański, Polska 2019 Film w ramach programu Kino - Szkoła Film dla miłośników science-fiction, kina akcji i zagadek detektywistycznych. Wszystko to łaczy ten polski obraz, w którym dwójka dzieciaków Franek i Izka sprowadzają na Ziemię rockandrollowego uciekiniera z innego wymiaru ściganego przez bezwzględnych łowców głów.
Dzieciaki usiłują znaleźć sposób, aby odesłać go do jego świata. Film pełen jest humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W sam raz przed wakacjami, podczas których na pewno czeka nas wiele przygód. Czy aż takich jak Franka i Izkę? Kto wie?
12.05.23
Na podbój zamku ruszyli uczniowie klas I – VIII. Pobyt w rezydencji, której początki sięgają XIV wieku rozpoczęliśmy od zakupu pamiątek, jako, że czas na to pozwalał. Następnie podzieleni na dwie grupy rozpoczęliśmy wędrówkę po komnatach i dziedzińcach. Przewodnik zdradził kilka sekretów zamku, z których najciekawsze były chyba te dotyczące higieny w poprzednich wiekach. Zamek posiada bardzo duże zbiory naczyń, porcelany, broni, zbroi, kostiumów. Było co podziwiać.
Druga grupa w tym czasie miała warsztaty alchemiczne, podczas których mnich zdradzał sekrety działań alchemików, poszukujących kamienia filozoficznego. Podczas warsztatów uczniowie mogli samodzielnie wykonać kilka mikstur, m.in. własne perfumy, które zabrali do domu. Poznali też kilka zaklęć i symboli alchemicznych. W tajemniczej scenerii zamkowej mogliśmy poczuć ducha dawnych czasów. Podróż w czasie zakończyła się zwiedzaniem XVII – wiecznego zamku z perspektywy nietoperza. Wszystko to dzięki nowoczesnej technologii – googlom VR. Wrażenie co najmniej niecodzienne.
Niektórzy dostawali lekkich zawrotów głowy, ale jak sami przyznawali – warto było.
Pogoda na wycieczce była wymarzona, więc w pełnym słońcu podziwialiśmy ogrom wiśnickiej rezydencji oraz korzystaliśmy z uroków jego otoczenia.
28.04.23
Tegoroczną akademię upamiętniającą uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji przygotowali uczniowie klasy V i VI. Gościnnie wystąpił również uczeń klasy 4, Krzysiu Kudlik.
Uczniowie przedstawili krótki rys historyczny wydarzenia przeplatany nastrojowymi wierszami oraz pieśniami patriotycznymi.
Po montażu słowno – muzycznym scenę opanowały dziewczyny, które wykonały przepiękny taniec patriotyczny z białymi i czerwonymi wstążkami.
Poczuliśmy jak piękna i ważna jest dla nas nasza Polska i że warto zabiegać o jej wolność, bo wolność Ojczyzny to nasza wolność.
21.04.23
Film w ramach programu Kino - Szkoła Wiki i jej Sekret to wzruszający film o dziewczynce, która po śmierci mamy zamieszkuje wraz z tatą w domku w górach. Wiki otrzymuje od sąsiada zwierzę, które okazuje się być wilkiem.
Pomiędzy dziewczynką a zwierzęciem nawiązuje się przyjaźń, a wszelkie próby odebrania jej przyjaciela kończą się fiaskiem.
Zwierzę jest dla dziewczynki lekarstwem na jej tęsknotę za zmarłą mamą i odnalezieniem się w nowym zupełnie środowisku.
Dopiero świadoma decyzja Wiki i jej ojca pomaga rozwiązać te trudną sytuację.
20.04.23
Dnia 20 kwietnia 2023r w WSB odbył się finał 10. edycji wojewódzkiego konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”.
Pięcioro uczniów z naszej szkoły zdobyło zaszczytny tytuł finalisty. To uczniowie klasy VIII: Zuzanna Górka, Laura Kożuch i Szymon Krzak oraz uczennice klasy VI: Wiktoria Jawor i Julia Pażucha.
Gratulujemy.
19.04.23
„Mity, podania i legendy u źródeł historii i literatury”. Dnia 19 kwietnia w SP w Trzetrzewinie odbył się GMINNY KONKURS LITERACKO- PLASTYCZNY „Mity, podania i legendy u źródeł historii i literatury”.
Naszą szkołę reprezentował zespół z klasy VI: Wiktoria Jawor, Szymon Dudzic i Dariusz Kudlik.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością treści legend, opowiedzieć wybraną legendę, ułożyć plan wydarzeń do otrzymanej legendy i stworzyć komiks.
Nasi uczniowie zdobyli I miejsce. Jesteśmy dumni i gratulujemy.
14.04.23
W Teatrze Nowym Dnia 13 oraz 14 kwietnia klasy 0-III wybrały się do Teatru Nowego w Nowym Sączu na przedstawienie teatralne „Czerwony Kapturek”.
Dla oddziału przedszkolnego to pierwsze spotkanie z aktorami krakowskiej sceny. Dzieci tym razem spotkały się z Czerwonym Kapturkiem, Mamą i Babcią, Wilkiem i Gajowym. Bohaterowie przekazali dzieciom w sposób humorystyczny, ale i czasem groźny jakże istotną przesłankę, by nie zbaczać z wyznaczonej drogi i nie rozmawiać z nieznajomymi, a już na pewno nie wpuszczać ich do domu.
Przedstawienie było przepiękne a dzieci były zachwycone. Podobała im się gra świateł, zmieniające się sceny i dekoracje.
Największe emocje wywołała postać wilka. Wyjazd do teatru uważamy za udany, o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.
28.03.23
Dnia 28.03.2023r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbył się IV Gminny Konkurs Plastyczny „W KRAINIE WIELKANOCNEJ WYOBRAŹNI”, który przeznaczony był dla uczniów klas 0 – III, IV – VI oraz VII-VIII.
Na konkurs wpłynęło łącznie 77 oryginalnych, pięknych i wykonanych z naturalnych materiałów wianków wielkanocnych.
Uczniowie naszej szkoły w każdej kategorii wiekowej zajęli wysokie noty. W kategorii klas O-III: I miejsce zajęła Julia Cięciwa, W Kategorii klas IV – VI III miejsce zajęła Wioletta Szczurek W kategorii klas VII-VIII II miejsce zajęła Zuzanna Górka Wyróżnienie otrzymała Anna Olesiak uczennica klasy IV.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy laureatom talentu!
24.03.23
Dnia 24 marca uczniowie klasy 8 wzięli udział w zajęciach otwartych zorganizowanych przez Zespół Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Zajęcia odbyły się w nowo wybudowanej hali Powiatowego Centrum Sportu.
Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił na strzelnicy i na ściance wspinaczkowej. Ćwiczyli także postawy strzeleckie, ładowanie karabinka czy przygotowanie broni. Na koniec mogli obejrzeć sprzęt strażacki oraz przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy.
Wszystkie zajęcia odbywały się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, ale także młodzieży uczącej się w Zespole Szkół, dla której taka forma szkolenia trochę młodszych kolegów jest najlepszą formą zaprezentowania zdobytej wiedzy praktycznej i promocji szkoły.
W Zespole Szkół działają klasy: pożarnicza, policyjna, sportowo – ratownicza, wojskowa, a w tym roku powstanie także klasa o profilu technik logistyk.
Dla naszych ósmoklasistów był to dzień pełen wrażeń, ale też solidny trening. Wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.
30.03.23
W czwartek 30 marca w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnem Potockiem odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Organizatorem turnieju byli: Urząd Gminy w Chełmcu, Zarząd Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz OSP w Krasnem Potockiem. Naszą szkołą reprezentowali: Wioletta Szczurek, Zuzanna Górka, Laura Kożuch i Olaf Plago. W kategorii klas IV-VI wysokie wyniki uzyskali : - III miejsce Olaf Plago - VI miejsce Wioletta Szczurek W kategorii klas VII – VIII uczennica naszej szkoły Laura Kożuch wykazała się największą wiedzą pożarniczą i uzyskała I miejsce.
Wszystkim uczestnikom turnieju wiedzy pożarniczej gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym roku.
21.03.23
W dniu 21 marca w naszej szkole Samorząd Uczniowski po raz pierwszy zorganizował Dzień bez Plecaka.
Zadaniem uczniów było przyniesienie szkolnych przyborów, książek, zeszytów itd. wyjątkowo nie w plecaku. Były to pudełka, walizki, wiaderka, kosze i wiele, wiele innych śmiesznych pojemników.
W tym wyjątkowym dniu w szkole panowała super atmosfera, a przede wszystkim było to "świetne" urozmaicenie codziennej, szkolnej rzeczywistości.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM KLAS IV-VIII ZA TAK LICZNY UDZIAŁ W AKCJI!
21.03.23
Dnia 21 marca w naszej szkole witaliśmy długo wyczekiwaną wiosnę. Z tej okazji klasy 1-3 zorganizowały wiosenny pokaz mody. Na początku wszyscy byli nieco onieśmieleni, ale po kilku próbach udało się pokonać tremę i zaprezentować się na wybiegu. Modelki i modele pokazali ciekawe stylizacje na wiosenne spacery, imprezy, a nawet pojawiły się propozycje dla szkolnych śpiochów.
20.03.23
22 chętnych uczniów z klas III-VI zaangażowało się w międzynarodowy projekt wymiany listów z uczniami z greckiej szkoły w Katerini. Projekt prowadzony jest poprzez europejską platformę współpracy między szkołami e- Twinning.
Uczniowie zostali dobrani w pary i każdy pisał list do swojego przyjaciela w Grecji, oczywiście po angielsku. Uczniowie pisali o sobie, o rodzinie, szkole, zainteresowaniach. Listy zostały pięknie przepisane i ozdobione.
Ponadto każdy wykonał własnoręcznie kartkę wielkanocną i napisał życzenia w języku angielskim i polskim. Listy pofrunęłyJ
Czekamy z niecierpliwością na przesyłkę z Grecji.
17.03.23
Uczniów ogarnęła gorączka złota 17 marca obchodzony jest w wielu krajach jako Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii.
To bardzo zielone święto, dlatego, że ludzie ubierają się na zielono, podświetlają budynki na ten kolor, a w Chicago nawet rzeka staje się zielona. Na ulicach odbywają się liczne parady i koncerty. Symbole związane z tym świętem to przede wszystkim koniczyna, garnek złota i skrzat, który go pilnuje. W naszej szkole w tym dniu zawisło wiele plakatów opisujących Irlandię i zwyczaje Patrykowe. Uczniowie klas V-VIII rozwiązywali quiz wiedzy. Mogli przy tym biegać po korytarzach i sprawdzać informacje.
Mistrzami okazali się Szymon Krzak (22/23 pkt ) i Wiktoria Jawor (21,5/23 pkt). W każdej klasie 3 najlepsze osoby otrzymały nagrody pieniężno-czekoladoweJ Natomiast klasy I-IV wyruszyły na poszukiwanie złota, które przebiegły skrzat (leprechaun) pochował po całej szkole. Uczniowie musieli najpierw zdać ustnie egzamin wiedzy o Dniu Św. Patryka, aby później móc szukać złota. Udało im się nazbierać cały garnek tego kruszca, które później magiczną mocą zamieniło się w czekoladowe monetyJ
Dziękujemy za wspólną zabawę. .
17.03.23
Dnia 17 marca w naszej szkole odbyło się niecodzienne spotkanie, czyli watsztaty "Kurka Wędrowniczka i przyjaciele". Pani Agata, prowadząca gospodarstwo edukacyjne, opowiedziała dzieciom bajkę, przekazała wiele informacji i ciekawostek o zwierzętach domowych. Dzieci mogły obserwować te zwierzęta na żywo, a nawet ich dotykać.
Największą atrakcją okazała się mała owieczka kameruńska Bella.
16.03.23
Dziki Zachód Calamity Jane to kolejny film, który obejrzeliśmy w ramach programu Kino – Szkoła. Poprzedzony był prelekcją pt. Stereotypy i uprzedzenia. Prowadząca zwróciła uwagę młodzieży na różne stereotypy dotyczące np. dziewczyn i chłopców.
Po rozprawieniu się z nimi okazało się, że najczęściej nie są prawdziwe i mogą nawet wyrządzić komuś krzywdę. Znakomitym tego przykładem była główna bohaterka filmu, która musiała przeciwstawić się nie tylko rodzinie, ale całej małej społeczności, z którą wędrowała przez Dziki Zachód, by udowodnić swoją wartość. Pokonała wiele trudności i niebezpieczeństw, by odzyskać ukradzione rzeczy, ale przede wszystkim pokazać, że jako dziewczyna też potrafi powozić, rzucać lassem czy jeździć konno. Przełamała wiele stereotypów na temat dziewczyn i kobiet i udowodniła, że liczy się siła charakteru.
14.03.23
W dniu 14.03.2023r na stoku Centrum Narciarskiego MASTER-SKI w Tyliczu odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełmiec szkół podstawowych w narciarstwie zjazdowym.
Udział w zawodach wzięło 69 zawodników i zawodniczek ze szkół naszej gminy. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych dla chłopców i dziewcząt. Naszą szkołą reprezentowało 4 uczniów klas IV-VIII. W kategorii klas I-IV nasza szkołę reprezentowała Alicja Jawor W kategorii klas VII-VIII udział wzięli Klasa VIII : Patryk Bąk, Marcin Król oraz Szymon Orzeł
W poszczególnych kategoriach najlepsza okazała się uczennica klasy IV- Alicja Jawor. (miejsce IV)
Wszystkim uczestnikom zawodów w narciarstwie zjazdowym gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym roku.
07.03.23
W dniu 07.03.2023r. w Szkole Podstawowej w Piątkowej odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród laureatom XV Gminnego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Parasole roztańczone nad głowami rozłożone”, adresowanego do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji były tańczące parasole. W konkursie wzięło udział 11 szkół Gminy Chełmiec.
Uczennice naszej szkoły otrzymały nagrody i wyróżnienia:
III miejsce
Klara Kudlik- klasa I
Julia Cięciwa- klasa III
Wyróżnienie
Magdalena Brzeska- klasa I
Zofia Wrona- klasa II
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
03.03.23
Trzecioklasiści w ramach Klubu Języka Angielskiego przygotowali przedstawienie pacynkowe połączone z wyjątkowym poczęstunkiem, a wszystko zainspirowane światowym bestsellerem „The Gruffalo”.
Książka opowiada o odważnej i sprytnej myszce, która staje oko w oko ze strasznym Gruffalo. Dzięki przebiegłości i opanowaniu okazuje się być najodważniejszą istotą w całym lesie i udaje jej się nawet przestraszyć samego Gruffalo. Książka autorstwa Julii Donaldson, ilustrowana przez Axel Sheffler jest inspiracją dla dzieci i dorosłych na całym świecie. Uczniowie klasy trzeciej w formie teatrzyku pacynkowego przeczytali tę ciekawą opowieść dla uczniów klas 0 – 2. Wykonali tez piosenkę, a następnie zaprosili zebranych do kawiarni Gruffalo, w której można było skosztować np. babeczkowych Gruffalo, zębów, kłów, trujących brodawek czy języków potwora, węży, belek z domku węża, a nawet tego, co zostawia po sobie myszka. Mimo strasznych nazw, wszystkim smakowały przygotowane przez trzecioklasistów pyszności. Dziękujemy za zaangażowanieJ Książka zainspirowała też niektórych uczniów do wykonania konkursowej pracy plastyczno – technicznej pt. Postać z książki „The Gruffalo”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i
nagrody.
I miejsce – Aleksandra Gozdecka
II miejsce – Stanisław Wrona
III miejsce – Julia Cięciwa
wyróżnienia – Klara Kudlik, Ignacy Czul i Karolina Olesiak
Gratulujemy kreatywności.
23.02.23
Kolejny wyjazd klas IV – VI do kina „Sokół” w ramach programu „Kino Szkoła” odbył się pod hasłem „Uwierz w siebie” . Prelekcja prowadzona przed filmem miła na celu uświadomić, że każdy z nas ma jakieś super moce, które możemy wykorzystać w dobrych celach np. moc pocieszania innych, moc opowiadania dowcipów, moc uśmiechu. Każdy może być superbohaterem na swoim podwórku, w domu , w pracy, w szkole.
Po prelekcji uczniowie obejrzeli film produkcji niemiecko – kenijskiej „Supa Modo” opowiadający o nieuleczalnie chorej dziewczynce, która miała supermoc np. przesuwania przedmiotów, zatrzymywania pojazdów siłą woli. Jej wielkim marzeniem było móc latać. W obliczu zbliżającej się śmierci cała wioska stanęła na wysokości zadania i pomogła dziewczynce poczuć pełnię szczęścia.
Piękny film o sile woli, poświęceniu, wierze w siebie, współpracy...
16.02.23
Dnia 16 lutego 2023r. w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem”. W konkursie brali udział uczniowie naszej szkoły, których prace zdobyły uznanie komisji konkursowej zdobywając:
II miejsce - Dariusz Kudlik klasa -VI
Wyróżnienie - Anna Brzeska klasa -V
27.01.23
Tuż przed feriami, zimowymi klasa 3 przygotowała projekt "Dzień włoski".
Wcześniej uczniowie zapoznali się z lekturą "O psie, który jeździł koleją", ale skoro dzieci nie mogły wybrać się na wycieczkę śladami bohaterskiego psa Lampo, cała klasa przygotowała projekt o Włoszech. Każdy uczestnik przygotował różne materiały i ciekawostki o tym kraju. Nie zabrakło tu wspaniałych zdjęć obrazujących piękno apenińskiej przyrody, ciekawostek o zabytkach, włoskich symboli narodowych, a także znanych przebojów.
Ukoronowaniem tej włoskiej przygody stała się własnoręcznie wykonana przepyszna pizza.
25.01.23
Dnia 25 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy.
Uczniowie klas 0 -3 przygotowali piękne stroje karnawałowe i tańczyli w rytmie ulubionych piosenek .
Było bardzo wesoło a uśmiech nie znikał z twarzy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości i dostarczyła wielu emocji.
Atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia pamiątkowego w karnawałowym stroju.
Panie z Rady Rodziców jak zawsze przygotowały pyszny poczęstunek.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali szkołę.
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć
24.01.23
Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku.
Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami. Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu.
W tym niezwykłym dniu Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich wnucząt wyjątkowe dowody miłości, sprawiające im ogromną przyjemność. W związku z powyższym w naszej szkole we wtorek 24 stycznia 2023 roku odbyła się uroczysta akademia dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji Ich święta.
W uroczystości wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy I i II. Pani dyrektor Marzena Dąbrowska oraz Pan Sołtys wsi Krasne Potockie złożyli najserdeczniejsze życzenia przybyłym gościom . Następnie wszystkie występujące dzieci z wielkim przejęciem recytowały wzruszające wiersze oraz tańczyły i śpiewały piosenki związane tematycznie z tymże świętem.
Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali ,, STO LAT ...", złożyli przybyłym babciom i dziadkom życzenia i wręczyli wzruszonym gościom prezenty.
17.01.23
W dniu 17 stycznia 2023 roku do naszej szkoły przyjechał podróżnik pan Marcin Janik.
Dzielił się on swoimi wrażeniami z wizyty na Islandii. Z racji dość długiego pobytu udało mu się objechać wyspę dookoła, docierając do wielu niezwykłych miejsc. Islandia znana jest z pięknych bajkowych krajobrazów. Tworzą je wodospady, wijące się malowniczo rzeki, wulkany, gorące źródła, gejzery, wielokolorowe góry, oraz lodowce pokrywające górskie szczyty. Swoją opowieść podróżnik ilustrował zdjęciami odwiedzanych miejsc.
Dużo ciekawego dowiedzieliśmy się o tym wyspiarskim kraju, położonym na dalekiej północy Europy.
22.12.22
Wigilia szkolna to jedna z najpiękniejszych tradycji naszej szkoły.
Dzień ten rozpoczęliśmy od jasełek przygotowanych przez uczniów klasy drugiej i trzeciej.
Po przedstawieniu Pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła na pyszny barszczyk i poczęstunek przygotowany przez Panie z Rady Rodziców.
Celebrowanie wspólnej wigilii, która odbyła się po przerwie spowodowanej pandemią, była niezwykłym przeżyciem.
21.12.22
Wolontariusze z naszej szkoły zawsze pamiętają o seniorach z Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach.
W tym roku również z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie własnoręcznie zrobili piękne kartki i złożyli płynące prosto z serca życzenia.
Dziękujemy naszym wolontariuszom i przyłączamy się do życzeń.
20.12.22
Rok 2022 zakończyliśmy Świątecznym Turniejem Tenisa Stołowego, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII.
Dwudniowe, stojące na wysokim poziomie rozrywki, wyłoniły zwycięzców którymi zostali: I miejsce Szymon Orzeł uczeń klasy VIII, II miejsce Krzysztof Kudlik uczeń klasy IV III miejsce Przemysław Uroda uczeń klasy V.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej i ambitnej postawy.
15.12.22
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w szkole w Krasnem Potockiem odbył się IV Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy.
Organizatorkami konkursu były panie Agnieszka Szarek – Mężyk oraz Krystyna Woźniak. W konkursie wzięło udział 10 dwuosobowych drużyn z 10 gminnych szkół: SP Chomranice, SP Klęczany, SP Marcinkowice, SP Rdziostów, SP Niskowa, SP Januszowa, SP Paszyn, SP Wielogłowy, SP Librantowa, SP Krasne Potockie. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać świąteczny stroik z materiałów przygotowanych przez organizatorki.
Powstały małe dzieła sztuki z mini - szopkami, choinkami, bombkami. W szkole zapachniało igliwiem, cynamonem, goździkami i anyżem. Poczuliśmy klimat przedświątecznych przygotowań do najbardziej rodzinnych świąt w roku.
Zwycięzcami tegorocznej edycji zostały następujące drużyny:
I miejsce – SP Marcinkowice
II miejsce – SP Wielogłowy
III miejsce – SP Paszyn
Wyróżnienia otrzymały szkoły w Librantowej, Januszowej, Rdziostowie, Klęczanach, Chomranicach, Niskowej i Krasnem Potockiem.
Nagrody i wyróżnienia wręczył Pan Wójt Gminy Bernard Stawiarski, któremu bardzo dziękujemy za przybycie i życzenia świąteczne, a także za sfinansowanie organizacji konkursu (nagrody, transport, materiały konkursowe, poczęstunek).
Zapraszamy za rok młodych artystów i życzymy wszystkim pełnych inspiracji przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i ciepłych, serdecznych spotkań przy stole.
Warto tworzyć piękne dekoracje świąteczne. Budują one klimat świąt, podtrzymują międzypokoleniowe tradycje i niezwykle umacniają więzi rodzinne.
01.12.22
Dnia 1 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Librantowej odbył się VI Gminny Konkurs Matematyczny "Mistrz logicznego myślenia" dla uczniów klas VIII szkół podstawowych.
Konkurs składał się z dwóch części. W trakcie pierwszej uczniowie rozwiązywali samodzielnie test składający się z zadań zamkniętych.
Dziesięcioro uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów zakwalifikowało się do części drugiej mającej formę quizu ustnego - przypominającego teleturniej „jeden z dziesięciu”.
Niestety zabrakło w niej naszych reprezentantów. Michała Mroza i Szymona Krzaka.
Chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział oraz drobne upominki.
01.12.22
Dnia 30 listopada 2022 r. do naszej szkoły przyjechała pani policjantka Barbara Leśniak, która przeprowadziła pogadankę edukacyjną w klasie VI i VIII o zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać w internecie.
Poznali m. in. pojęcie cyberprzemocy i dowiedzieli się jak jej zapobiegać. Natomiast ich starsi koledzy uczestniczyli w zajęciach pn. "Nastolatki a prawo" i obejrzeli prezentację związaną z odpowiedzialnością karną młodzieży.
Obydwie grupy otrzymały ulotki na temat różnych zagrożeń związanych z serfowaniem po internecie.
Spotkania odbyły się w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.
25.11.22
W ramach realizowanego przez szkołę projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, dnia 25 listopada uczniowie klasy 3 zorganizowali "Dzień bajek" dla dzieci z oddziału przedszkolnego.
Trzecioklasiści przygotowali dla dzieci przedstawienie "Dobro wraca", w którym wcielili się w role pracowitych krasnoludków, którzy pomagają ubogiej dziewczynce spełnić jej marzenie. W nagrodę za dobro, które okazali dziewczynce otrzymali bilety na mecz piłki nożnej, a nawet dostali się do kadry narodowej, oczywiście tej krasnoludkowej.
Głośno kibicowali naszej drużynie, co zresztą zbiegło się z Mistrzostwami Świata w KatarzeJ
Po przedstawieniu dzieci przygotowały dla młodszych kolegów zagadki o bajkowych postaciach, oczywiście z nagrodami.
23.11.22
Dnia 23 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zabawie andrzejkowej.
Były zwariowane wróżby, zabawy integracyjne i przede wszystkim taniec.
Dopełnieniem imprezy był pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dzień ten był dla nas wszystkich radosny, kolorowy i zdecydowanie wyjątkowy.
23.11.22
w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie Dnia 23 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie odbył się VII Gminny Festiwal Poetów – Piosenkarzy XX wieku „Ocalić od zapomnienia”.
VII edycja festiwalu poświęcona była twórczości Edwarda Stachury – poety, prozaika, pieśniarza i tłumacza.
Festiwal składał się z dwóch etapów – konkursu plastycznego – ilustracji do wiersza Edwarda Stachury „ Wędrówką życie jest człowieka” oraz części artystycznej, w której uczestnicy prezentowali wybrane przez siebie utwory artysty.
Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Jawor uczennica klasy VI, która w konkursie zajęła II miejsce.
Wiktorii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
18.11.22
W dniach 17 i 18 listopada 2022 r. uczniowie klasy 8 brali udział wyjazdowych warsztatach profilaktycznych Archipelag Skarbów w Szkole Podstawowej w Świniarsku.
Projekt ten opiera się na modelu profilaktyki zintegrowanej, a treści programu dotyczą kluczowych tematów w rozwoju nastolatków.
Ukierunkowany jest na osłabienie czynników ryzyka i wzmacnianie działania czynników chroniących, do których należą więź z rodzicami, nauczycielami oraz innymi pozytywnymi dorosłymi oraz utożsamianie się z własnym systemem wartości.
Uczestniczenie w programie ma chronić młodzież przed negatywnym wpływem środowisk i osób, które sięgają po substancje psychoaktywne (alkohol, dopalacze, narkotyki).
Archipelag skarbów cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży o czym świadczył ich aktywny udział w zajęciach.
17.11.22
„Za duży na bajki” Dnia 17 listopada byliśmy w kinie na kolejnych warsztatach „Jak skutecznie radzić sobie z problemami”?
Po warsztatach obejrzeliśmy bardzo emocjonalny film „Za duży na bajki”. W życiu Waldka, wypełnionym głównie grami komputerowymi, następuje prawdziwe trzęsienie ziemi.
Na czas nieobecności mamy zostaje pod opieką szalonej i nieprzewidywalnej ciotki, która wprowadza, obcą mu jak dotąd, dyscyplinę i narzuca nowe obowiązki.
Ale choć nietuzinkowa krewna funduje Waldkowi prawdziwy obóz przetrwania, chłopak otrzymuje od niej przy okazji najcenniejszą lekcję życia.
Dla nas też był to bardzo pouczający i cenny wyjazd.
11.11.22
Do tradycji naszej szkoły należy już udział uczniów klas starszych i nauczycieli w mszy świętej z okazji Święta Niepodległości w kościele parafialnym w Chomranicach.
Stałym elementem uroczystości jest wzruszający montaż słowno – muzyczny przygotowany przez naszych uczniów.
Gratulujemy patriotycznej postawy i godnego reprezentowania szkoły w środowisku lokalnym.
09.11.22
Ptaki, ptaszki, ptaszyska” dla uczniów klas 0 – III Zadaniem konkursowym uczniów było przedstawić w pracy plastycznej różne gatunki ptaków, które możemy obserwować w różnych sytuacjach w najbliższym środowisku przyrodniczym.
Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
w kategorii klasy 0-I: I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Magdalena Brzeska kl.I
w kategorii klasy II-III: również I miejsce zajęła Julia Cięciwa kl.III
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:)
10.11.22
Realizacja projektu „Poznaj Polskę” w SP Krasne Potockie Szkoła Podstawowa w Krasnem Potockiem otrzymała w tej edycji projektu dofinansowanie do dwóch wycieczek w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Dnia 10 października uczniowie klas 1-3 oraz 4-8 wyruszyli na wycieczki do Bochni i Krakowa. Pierwszym etapem było zwiedzanie kopalni soli. Już zjazd windą na głębokość prawie 200 m budził wielkie emocje.
Potem przejazd jedyną w swoim rodzaju kolejką podziemną i przejście trasą turystyczną z przewodnikiem dostarczył niesamowitych wrażeń. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć jak wyglądały początki pracy w kopalni powstałej w 1248 roku. Pomagały w tym rozmaite animacje i „gadające obrazy”. Na końcu trasy była przepiękna kaplica św. Kingi, patronki kopalni, z pięknymi figurami z soli i całoroczną szopką.
Po zwiedzaniu był czas na grę w piłkę na kopalnianym boisku oraz ćwiczenia na podziemnej mini siłowni. Zmęczeni uczestnicy chętnie zjedli obiad w podziemnej restauracji. W nagrodę za duże zaangażowanie, zdyscyplinowanie, uważność i zadawanie mądrych pytań uczniowie otrzymali wielkie bryły soli.
Następnym punktem wycieczki było Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Już z okien autokaru powitał wszystkich widok rozstawionych samolotów i helikopterów na wielkim placu przed muzeum.
W trakcie zwiedzania uczestnicy poznali mnóstwo ciekawostek o tym, kiedy i jakie były początki lotnictwa, jak wyglądają silniki samolotowe – gwiazdowe, odrzutowe, jakie zasady rządzą lataniem.
Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się unikatowe samoloty z okresu drugiej wojny światowej, np. Spitfire, Messerschmitt, a także helikopter, którym latał papież Jan Paweł II w trakcie pielgrzymek do Polski.
Była to naprawdę potężna dawka ciekawej wiedzy.
09.11.22
Dnia 9 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Klasa 8 przygotowała montaż historyczno – poetycki, a uczniowie z klas 4 – 6 wzbogacili ją piosenkami patriotycznymi.
Wszystkim udzielił się podniosły nastrój. Zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyło się także uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Dzieciom, w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli wzruszeni rodzice.
Pierwszoklasiści w przygotowanej części artystycznej zaprezentowali swoje talenty, a także udowodnili, że w pełni zasługują na to aby, oficjalnie stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
Po symbolicznym pasowaniu na ucznia, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne prezenty od rodziców, a także samorządu szkolnego.
04.11.22
Uczniowie klasy 8 na ostatnich lekcjach fizyki, skonstruowali proste obwody prądu stałego.
Wykorzystali do tego pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.
Obwód składał się z małej żarówki, baterii, dwóch przewodów oraz wyłącznika. Prąd elektryczny płynie od jednego bieguna baterii, poprzez pierwszy przewód, włókno żarówki (jest to także rodzaj przewodu), drugi przewód do drugiego bieguna baterii. Kiedy prąd elektryczny przepływał przez włókno, rozgrzewało się ono i żarówka świeciła. Aby żarówka mogła świecić układ musiał być zamknięty. Prąd płynie zawsze od plusa do minusa.
Uczniowie pomierzyli także natężenie i napięcie na uniwersalnym mierniku elektrycznym.
Dokonali oni również takich samych pomiarów na analogowym amperomierzu i woltomierzu.
28.10.22
Dnia 28 października 2022 r. w Szkole Podstawowej w Świniarsku odbył się VIII Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas V – VII szkoły podstawowej.
Reprezentanci naszej szkoły: Krzysztof Mróz, Szymon Dudzic i Dariusz Kudlik zmagali się z matematycznymi zadaniami.
Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczniowie indywidualnie rozwiązywali test złożony z 30 pytań, w drugim etapie drużyny licytowały pytania i zdobywały punkty.
Łączna liczba punktów z dwóch etapów decydowała o zwycięstwie.
Chłopcy świetnie się bawili i wrócili do szkoły zadowoleni z pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
27.10.22
Uczniowie naszej szkoły, a zarazem wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu już po raz kolejny udali się na cmentarz parafialny w Chomranicach, by uporządkować zapomniane groby zmarłych.
Wolontariusze, z wielkim zaangażowaniem odświeżyli zaniedbane nagrobki, udekorowali je stroikami, kwiatami oraz zapalili znicze, by ocalić od zapomnienia tych, o których od dawna nikt nie pamiętał.
Serdecznie dziękujemy naszym młodym wolontariuszom za ich wielkie serca!
27.10.22
Dnia 27 października w Szkole Podstawowej w Krasnem Potockiem odbył się I Gminny Konkurs Języka Angielskiego „English Escape Room” .
W nieco mrocznej scenerii jaskini, wśród latających nietoperzy i pająków, 12 trzyosobowych drużyn złożonych z uczniów klas IV - VI z 12 szkół gminnych rozwiązywało zagadki, aby wydostać się z tego miejsca.
Zagadki były w języku angielskim i dotyczyły znajomości idiomów angielskich oraz tekstu książki „The adventures of Tom Sawyer”. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też sprytem, logicznym myśleniem oraz dobrą współpracą w grupie, gdyż quizy nie miały instrukcji i uczniowie sami musieli wpaść na pomysł, jak je rozwiązać i znaleźć hasło, co najczęściej nie było oczywiste.
Na koniec trzeba było jeszcze odszukać trzycyfrowy kod do skrzyni skarbów i ją otworzyć. Dokonała tego drużyna ze Szkoły Podstawowej w Januszowej! Drugie i trzecie miejsca przyznane zostały na podstawie ilości rozwiązanych zagadek i przypadły odpowiednio Szkole Podstawowej w Świniarsku oraz Szkole Podstawowej w Paszynie. Emocji było co niemiara, gdyż stawką było zebranie odpowiedniego sprzętu grotołaza i wydostanie się z jaskini.
Na szczęście się udało, więc możemy za rok zaprosić na kolejną edycję. Gdzie tym razem utkniemy?
Dziękujemy Panu Wójtowi Bernardowi Stawiarskiemu za uroczyste wręczenie uczestnikom nagród ufundowanych przez Gminę Chełmiec.
Dziękujemy również firmie projektowej Ad Eco Bau Dariusz Sądelski za dofinansowanie organizacji konkursu.
Organizator konkursu: Anna Sromek- SP Krasne Potockie
25.10.22
Dnia 25 października w Klęczanach odbył się IV Gminny Konkurs kaligraficzny.
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice:
Lenka Tokarczyk z klasy 2 i Julka Cięciwa z klasy 3.
Obie dziewczynki zdobyły wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)
24.10.22
Nasza szkoła przystąpiła do projektu Kino Szkoła organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
W ramach przedsięwzięcia klasy IV-VI będą uczestniczyć w zajęciach profilaktyczno-społecznych FILMOWE DROGOWSKAZY, których celem jest wsparcie w kształtowaniu postaw moralno-społecznych.
Uczniowie obejrzą w ciągu roku szkolnego 6 filmów poprzedzonych wspomnianymi warsztatami. Dnia 24 października miał miejsce pierwszy wyjazd do kina Sokół – warsztaty pt. „Ja w grupie” oraz wzruszający film o chorobie i przyjaźni „Chłopiec zza szyby”.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody i jubileuszu - 730 lat lokacji miasta królewskiego Nowy Sącz – odbyliśmy spacer po uliczkach i rynku starej części miasta.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty i film w listopadzie.
21.10.22
W dniu 21.10.2022r. o godzinie 10:00 rozpoczął się XXIX Bieg Legionisty.
Na stadionie sportowym LKS Zamczysko na mecie stanęło prawie pięciuset uczestników, byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich z terenu Gminy Chełmiec.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV - VIII w składzie: Błażej Dudzik, Nikola Hasior, Wiktor Hybel, Alicja Jawor, Daniel Kłosek, Krzysztof Kudlik, Mróz Wojciech, Anna Brzeska, Maja Kożuch, Krzysztof Mróz, Przemysław Uroda, Szymon Dudzic, Oliwier Hasior, Dariusz Kudlik, Wiktoria Jawor, Julia Pażucha, Olaf Plago, Laura Kożuch, Patryk Bąk, Dominik Jawor, Marcin Król, Szymon Orzeł.
Najlepszą zawodniczką naszej szkoły okazała się: - Laura Kożuch – 15 miejsce.
Wszystkim uczestnikom XXIX Biegu Legionisty gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym roku.
19.10.22
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas starszych organizują poczytanki dla dzieci z Oddziału przedszkolnego.
Zakupione w ramach projektu książki stanowią niezwykle atrakcyjną ofertę dla młodszych dzieci, które z ogromną niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z ich ulubionymi bohaterami.
18.10.22
Dnia 18 października odbył się szkolny rajd na Babią Górę, najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, wys. 1725 m n.p.m.
Jest to poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce i zaliczany jest do Korony Gór Polskich. Inna jego nazwa to Diabelski Szczyt lub Diablak. Trasa nasza biegła z Krowiarek przez Sokolicę aż na szczyt, a potem zejście do schroniska w Markowych Szczawinach i do Krowiarek już nieco łagodniejszą drogą.
Całość trasy wyniosła 16,5 km! Dla uczniów klas 4-8 był to wielki wyczyn. Niektórzy liczyli kroki i wyszło ich około 32000!
Już w drodze na Babią mogliśmy podziwiać cudowne widoki na Tatry i inne pasma górskie rozciągające się dookoła. Niebo było bezchmurne, słońce ogrzewało twarze, a na samym szczycie, jak to na Diablaku zwykle bywa, wiał mocny wiatr, więc i czapki się przydały.
Mimo stromych podejść i zejść, nasi uczniowie świetnie sobie radzili i nie narzekali zbytnio na niedogodności wędrówki.
Posileni w schronisku, żwawo ruszyli w stronę autokaru.
Do domu wróciliśmy dopiero o 20.00, zmęczeni, ale szczęśliwi:)
03.10.22
W październiku w całym kraju obchodzimy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Akcja edukacyjna zachęca do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Wszyscy uczniowie z klas IV, V, VI i VIII rozwiązywali działania z wykorzystaniem pamięciowego mnożenia i dzielenia.
Tegoroczni finaliści musieli jak najszybciej i bezbłędnie wykonać wszystkie zadania. Ekspertami Tabliczki Mnożenia roku szkolnego 2022/2023 zostali:
Klasa IV – Alicja Jawor
Klasa V – Krzysztof Mróz
Klasa VI – Dariusz Kudlik
Klasa VIII – Szymon Krzak
03.10.22
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła pozyskała środki finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej dla najmłodszych dzieci.
Pierwszym etapem realizacji projektu był wyjazd dzieci z Oddziału Przedszkolnego do Biblioteki Pedagogicznej na warsztaty, których celem było poznanie pracy biblioteki oraz zasad jej funkcjonowania.
W trakcie warsztatów dzieci oglądały najstarszy egzemplarz książki znajdujący się na stanie biblioteki, a potem obejrzały przedstawienie w formie japońskiego teatrzyku papierowego.
Następnie brały udział w atrakcyjnych konkursach.
To dopiero początek realizacji projektu, następne wydarzenia będą realizowane w następnych miesiącach roku szkolnego.
13.10.22
Dnia 13 października tradycyjnie w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Aby uświetnić ten dzień uczniowie klasy IV przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły ciekawe przedstawienie: m.in. wiersze, piosenki i zabawne scenki z życia szkoły. Mieliśmy okazję podziwiać zdolności aktorskie niektórych czwartoklasistów.
Na zakończenie części artystycznej uczennica klasy VI Wiktoria Jawor zaśpiewała wzruszającą piosenkę.
Pani Dyrektor przekazała wszystkim zebranym ciepłe życzenia oraz nagrodziła nauczycieli i pracowników szkoły.
Serdecznie dziękujemy wspaniałym Rodzicom za życzenia, kwiaty i słodki upominek - zachwycający tort.
07.10.22
Dnia 7 października klasa VIII wybrała się na trudną wycieczkę do Oświęcimia.
Wyjazd ten zdecydowanie różnił się od dotychczasowych, ponieważ nikt nie wyobrażał sobie emocji jakie będą towarzyszyły tej wyprawie.
Wcześniej uczniowie zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a następnie rozpoczęła się historyczna podróż po obozie koncentracyjnym. Mimo, że każdy uczeń posiadał wcześniej wiedzę na temat tej strasznej części historii współczesnej, to przeżycia, które towarzyszyły uczestnikom na zawsze zapadną w pamięci.
To przerażające miejsce kaźni milionów bezbronnych i nieświadomych niebezpieczeństwa ludzi uświadamia wszystkim ludziom okrucieństwo, które niesie ze sobą każda wojna: strach, przerażenie i…niezrozumienie, jak człowiek człowiekowi mógł zgotować taki los.
20.09.22
Dnia 20 września w naszym oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Przedszkolaka.
Jest to dzień niezwykle ważny dla naszych dzieci. W tym dniu dzieci kreatywnie uczestniczyły w tańcach i zabawach zainspirowanych przez nauczyciela.
Na koniec wszystkie dzieci otrzymały medale SUERPRZEDSZKOLAK.
Wszyscy bawili się znakomicie, widać było ogromną satysfakcję z otrzymanego tytułu.
Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego z nich.
16.09.22
16 września 2022 roku klasa czwarta wzięła udział w “Integracyjnym Pikniku Czytelniczym pod Ciuciubabką” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Sączu.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach “Opowieści z bębnami i hałasami”, które prowadził Krystian Truchalski . Wszyscy mieli okazję pograć na bębnach. Czwartoklasiści wzięli także udział w bardzo ciekawych warsztatach „Jak zostać czeladnikiem w drukarni”.
W ramach warsztatów uczniowie poznali techniki pracy drukarza oraz pracy ilustratora. Samodzielnie składali z czcionek swoje imiona, następnie drukowali (pod czujnym okiem prowadzącego warsztaty) swoje certyfikaty.
Na kolejnych warsztatach zgłębiali tajniki pracy ilustratora oraz dowiedzieli się jak się robi pieczęcie. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał certyfikat czeladnika wraz z lakową pieczęcią.
Wizytę w bibliotece z pewnością długo będziemy wspominać. .
01.09.22
Gminne rozpoczęcie roku szkolnego w SP Krasne Potockie Rok szkolny 2022/2023 zainaugurowany został uroczyście w Szkole Podstawowej w Krasnem Potockiem.
Na gminne rozpoczęcie roku szkolnego przybyli zaproszeni goście: pan Bernard Stawiarski - Wójt Gminy Chełmiec, pan Wiesław Szołdrowski- Przewodniczący Rady Gminy, pan Radosław Potoczek – Dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji, pan Andrzej Tyrkiel – Przewodniczący Komisji Oświaty oraz Radni Gminy Chełmiec. Po uroczystej Mszy św. sprawowanej przez Księdza proboszcza Stanisława Pachowicza- gospodarza parafii Chomranice, goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie udali się do budynku szkoły, gdzie Pan Wójt dokonał uroczystego otwarcia nowej sali wraz z zapleczem dla dzieci z oddziału przedszkolnego.
Pomieszczenia te są efektem dużego remontu, w ramach którego zamontowano w budynku szkoły nowoczesne ogrzewanie gazowe. Następnie Pani Dyrektor Marzena Dąbrowska powitała przybyłych gości, podziękowała za wszystkie przedsięwzięcia inwestycyjne, a następnie złożyła życzenia owocnej pracy i satysfakcji w nowym roku szkolnym. Pan Wójt Bernard Stawiarski podczas swojego przemówienia złożył życzenia udanego roku dla wszystkich nauczycieli i uczniów Gminy Chełmiec. Przede wszystkim życzył optymizmu i pozytywnego podejścia do podejmowanych zadań przez uczniów i nauczycieli.
Oficjalną część uroczystości zakończyła krótka akademia, która wprowadziła wszystkich w doskonały nastrój i złagodziła stres związany z pożegnaniem beztroskich wakacji i rozpoczynającym się rokiem szkolnym.
Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.