<<<
AKTUALNOŚCI
>>>
ROK SZKOLONY 2021/2022 22.06.22
Szczęśliwej drogi…...
22 czerwca to dzień szczególny w naszej szkole.
Klasa ósma pożegnała się z nami wzruszającą akademią, którą przygotowała wraz ze swoją wychowawczynią Krystyną Woźniak i panią Sabiną Nowak. Była duża dawka humoru, wspomnień i serdecznych podziękowań dla Pani Dyrektor, nauczycieli, wychowawczyni i pracowników szkoły. Absolwenci pożegnali się także z młodszymi kolegami.
Uczniowie klasy VII wręczyli odchodzącym ósmoklasistom upominki i życzyli im powodzenia w dalszej edukacji. W części oficjalnej pani dyrektor Marzena Dąbrowska wręczyła najzdolniejszym absolwentom nagrody za osiągnięcia w nauce: Łucji Dudzic, która uzyskała najwyższą średnią ocen w szkole – 5,39 oraz Wojciechowi Olesiakowi - średnia 5,0. Życzymy im dalszych sukcesów. Następnie pani dyrektor w ciepłych słowach pożegnała najstarszych uczniów opuszczających mury naszej szkoły.
Kolejnym miłym i z niecierpliwością wyczekiwanym punktem uroczystości było rozdanie nagród książkowych dla najlepszych uczniów z pozostałych klas.
Wśród uczniów wyczuwało się radosny nastrój, ponieważ już 24 czerwca po mszy świętej wszyscy spotkamy się po raz ostatni w tym roku szkolnym, odbierzemy świadectwa i będziemy mogli ogłosić rozpoczęcie zasłużonych wakacji.
Żegnaj Szkoło! Wrócimy we wrześniu. .
11.06.22
11 czerwca dobiegł końca nasz wyjazd na Zieloną Szkołę. Pożegnaliśmy Giby i bajkowe jezioro Pomorze, nad którym spędziliśmy miłe chwile.
Udaliśmy się w drogę powrotną do Marcinkowic, jednak nie oznaczało to końca naszych wycieczek, ponieważ zatrzymaliśmy się na chwilę w Warszawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Wrażenie zrobiły na nas zabytkowe miejsca, szczególnie Zamek Królewski, gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. Następnie podeszliśmy pod kolumnę króla Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Zatrzymaliśmy się także pod Pałacem Prezydenckim. Kolejne kroki skierowaliśmy na Rynek Starego Miasta, gdzie stoi pomnik Syrenki. Po drodze zwiedziliśmy wnętrze Archikatedry Warszawskiej świętego Jana Chrzciciela. Dowiedzieliśmy się, że właśnie tam, umieszczony jest sarkofag z ciałem Błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Byliśmy także na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza oraz pod Pałacem Kultury i Nauki. Zwiedzanie zakończyliśmy w Muzeum Łazienki Królewskie, przepięknym rozległym ogrodzie, w sercu którego ukryta jest rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. To tu właśnie król wydawał słynne obiady czwartkowe. Udaliśmy się także pod pomnik Fryderyka Chopina oraz pałac Belwederski.
Nasza podróż dobiegła końca.
Spędziliśmy cudowne chwile i wróciliśmy do domów wypoczęci i zadowoleni, planując już kolejne wycieczki.
10.06.22
W dniu 10 czerwca odbyła się długo oczekiwana wycieczka na Warmię i Mazury, a dokładnie do byłej wojennej kwatery Hitlera w Gierłoży, zwanej „Wilczym Szańcem”.
Teren kwatery to obszar 2,5 km2 , na którym wybudowano około 200 obiektów o różnej wielkości i przeznaczeniu, w tym 7 ciężkich schronów przeciwlotniczych. Dużo uwagi poświęcono maskowaniu budynków i dróg, stosując siatki, sadząc krzewy i trawę na płaskich dachach. Dowiedzieliśmy się również o pochodzeniu nazwy „Wilczy Szaniec”, którą temu miejscu nadał sam Hitler. Słowo „Wolf – wilk” było pseudonimem partyjnym Adolfa. Pani przewodnik opowiedziała nam także o nieudanym zamachu na dyktatora III Rzeszy, który miał miejsce na tym terenie. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium w Świętej Lipce. Miejsca cudów i uzdrowień. Wnętrze bazyliki ma bogaty wystrój i wspaniałą polichromię. Wysokość ołtarza głównego wynosi 19m, a w centralnej jego części mieści się obraz Matki Bożej Świętolipskiej.
Wysłuchaliśmy także koncertu organowego wraz z prezentacją ruchomych figur przedstawiających scenę Zwiastowania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem.
Po powrocie odbyło się podsumowanie wszystkich konkursów i zawodów. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
09.06.22
W dniu 9 czerwca aktywnie spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu.
Odbył Się bieg przełajowy, gra w tenisa stołowego i badmintona.
Jednak najwięcej radości przyniósł uczniom odpoczynek na plaży i kąpiel w jeziorze.
Wszyscy bawili się znakomicie.
08.06.22
Dnia 8 czerwca udaliśmy się do miasta Sejny.
Największym skarbem tej ziemi jest łaskami słynąca figura Matki Bożej Sejneńskiej znajdująca się w Bazylice Nawiedzenia NMP.
Potem udaliśmy się pod szkołę żydowską o świeckim charakterze, a następnie pod Białą Synagogę. W 1931 r. żydzi stanowili 24% wszystkich mieszkańców miasta, stąd właśnie znajduje się tu tyle budynków związanych z tym narodem.
Po powrocie do pensjonatu odbyły się konkursy: plastyczne i sportowe, a wieczorem uczniowie bawili się na dyskotece.
07.06.22
Dnia 7 czerwca udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, tam poszliśmy także do cudownej studzienki. Woda ma w powszechnym przekonaniu leczyć choroby oczu.
Następnie wypłynęliśmy w rejs po Kanale Augustowskim. Podziwialiśmy piękne widoki i odbyliśmy śluzowanie w Przewięzi.
Wieczorem był grill i dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili.
06.06.22
Kolejnego dnia naszej przygody na Mazurach, tj. 6 czerwca, tuż po pysznym śniadaniu udaliśmy się do Sokółki – w kościele św. Antoniego znajduje się Hostia przemieniona we fragment ludzkiego serca. Następne udaliśmy się do Kruszynian, by poznać historię polskich Tatarów.
Przewodnik pokazał nam meczet – najstarszą taką świątynię w Polsce i oprowadził po muzułmańskim cmentarzu. Byliśmy także we wnętrzu kościoła prawosławnego pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Przewodnik zapoznał nas z różnicami między cerkwią a kościołem rzymskokatolickim. Ostatnim punktem dnia był Białystok. Tutaj poszliśmy do Bazyliki Mniejszej św. Rocha, ufundowanej jako Pomnik Odzyskania Niepodległości. Potem podziwialiśmy Stare Miasto (Rynek Kościuszki oraz ratusz).
Na koniec udaliśmy się do urokliwego Zespołu Pałacowo-Parkowego Branickich. Przepiękny dziedziniec pałacu oraz ogródek zachwycają. Trzeba to zobaczyć na własne oczy.
05.06.22
Dnia 5 czerwca o godz. 10.00 udaliśmy się do Kościoła św. Anny na mszę świętą.
W drodze powrotnej podziwialiśmy piękne widoki w miejscowości Giby oraz zatrzymaliśmy się przy krzyżach symbolizujących zamordowanych żołnierzy polskiego podziemia w tzw. obławie augustowskiej. Po obiedzie odpoczywaliśmy na plaży nad jeziorem.
Chętni uczniowie kąpali się, inni spędzali aktywnie czas grając w badmintona
04.06.22
Dnia 4 czerwca o godzinie 3.00 wyruszyliśmy w podróż z Marcinkowic. Około godziny 7.00 dotarliśmy do Obozu koncentracyjnego – Majdanek. Dzieci mogły zobaczyć Pomnik Walki i Męczeństwa poświęcony ofiarom nazizmu. Potem udaliśmy się w kierunku Starego Miasta Lublina.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na lubelskim zamku, w którym podziwialiśmy najciekawsze obiekty: donżon i Kaplicę Trójcy Świętej z jedynym zachowanym portretem Władysława Jagiełły. Następnie udaliśmy się w kierunku rynku Starego Miasta. Po drodze wstąpiliśmy do Dominikanów, gdzie obradowała szlachta o kształcie Unii Lubelskiej. Malowniczymi uliczkami, mijając po drodze najstarszy teatr w Polsce, dotarliśmy do Katedry – najważniejszej budowli sakralnej w Lublinie. We wnętrzu kościoła można podziwiać cudowny obraz Matki Bożej Płaczącej, koronowanej przez Jana Pawła II. W drodze powrotnej przez Bramę Krakowską dotarliśmy do rynku pod Stary Ratusz, miejsce Trybunałów Koronnych, związany także z osobą Jana Kochanowskiego.
Późnym wieczorem dotarliśmy do ośrodka wypoczynkowego Gościniec w miejscowości Kukle, gdzie czekała na nas pyszna obiadokolacja i upragniony odpoczynek.
01.06.22
Tegoroczny Dzień Dziecka spędziliśmy zwiedzając Skansen oraz Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu.
W Skansenie odwiedziliśmy stare domy, dwór, kościoły: greckokatolicki i zbór protestancki oraz szkołę sprzed stu lat. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat używanych dawnej sprzętów, naczyń, strojów, przyborów szkolnych. Zobaczyliśmy jak działa tartak wodny. Skosztowaliśmy pysznych ziemniaków pieczonych w piecu w kurnej chacie, czyli chacie bez komina.
Młodsze dzieci obejrzały spektakl kukiełkowy w jednej ze stodół skansenu. Była to podróż w czasie, w malowniczej scenerii lasu falkowskiego. Miasteczko Galicyjskie także przygotowało mnóstwo atrakcji na Dzień Dziecka.
Były warsztaty zumby na trawie, dmuchańce, zawody w przeciąganiu liny, alpaki, malowanie twarzy, tatuaże, malowanie plenerowe na folii. Oprócz tego oczywiście można było skorzystać ze stałej oferty miasteczka czyli zajrzeć do dawnej remizy strażackiej, do fotografa, zegarmistrza, drukarza, sklepu kolonialnego czy na pocztę.
Oczywiście na koniec były lody, co na pewno jeszcze bardziej osłodziło nasz radosny Dzień Dziecka.
01.06.22
W zagrodzie Alpak El Salvador.
Przedszkolaki Dzień Dziecka spędziły w zagrodzie Alpak El Salvador. Dzieci poznały ciekawostki dotyczące alpak, a także doświadczyły alpakoterapii oraz miały okazję karmić te niezwykłe zwierzęta.
Wśród atrakcji nie zabrakło również grilla z kiełbaskami, lodów i małych łakoci.
To był wspaniały dzień. Wszystkim Dzieciom życzymy dużo zdrowia i samych beztroskich dni oraz wiele radości.
20.05.22
Są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto. .
Z tej okazji do naszego przedszkola w dniu 20 maja zostali zaproszeni rodzice, aby mogli wspólnie z dziećmi uczestniczyć w uroczystości z okazji ich święta. Przedszkolaki od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości, aby zaprezentować się przed swoimi rodzicami. Mali artyści ubrani w odświętne stroje recytowali wierszyki, śpiewali piosenki, tańczyli a także przedstawili inscenizacje.
Pociechy w podziękowaniu wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki i piękne laurki.
Po występie rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Wszyscy byli zgodni co do jednego, że był to wyjątkowy i pełen wrażeń dzień, a wszystko to dla naszych KOCHANYCH RODZICÓW.
28.04.22
Dnia 22.04.2022r. obchodzimy Dzień Ziemi.
Klasa druga przygotowała z tej okazji krótkie przedstawienie, które przypomniało nam jak wiele możemy zrobić dla naszej planety.
Dbając o Ziemię, dbamy jednocześnie o naszą przyszłość.
Uczmy się w życiu codziennym takich nawyków, które pozwolą nam cieszyć się piękną przyrodą i zdrowym powietrzem.
11.04.22
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi, dzieci z klasy drugiej, korzystając z sąsiedztwa szkolnej kuchni, uczyły się piec babeczki czekoladowe.
Sala lekcyjna zamieniła się w "fabrykę słodkości". Przy wspólnym stole każde dziecko miało do wykonania swoje zadanie: dodać przyniesiony składnik, wymieszać, nałożyć ciasto do foremki itp.
Na koniec najważniejsza chwila: dekoracja i degustacja. Smakowały wyśmienicie, a wspólne przedsięwzięcie dało wiele radości i satysfakcji.
To chyba nie koniec naszych kulinarnych przygód:).
28.03.22
Mamy drukarkę 3D.
W marcu w naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielem informatyki uruchomili drukarke 3D.
Wcześniej na lekcjach informatyki uczniowie zostali przeszkoleni przez nauczyciela w zakresie konfiguracji i obsługi drukarki 3D. Po wstępnej konfiguracji uczniowie wydrukowali różne przedmioty z różnych dziedzin. Przed drukowaniem uczniowie przygotowują i sprawdzają pliki STL z wybranymi przedmiotami do druku.
Drukarka będzie nam służyć do druku różnych przedmiotów a także do wykonywania części do budowy kolejnych programowalnych robotów mobilnych własnej konstrukcji na bazie Arduino.
25.03.22
Dnia 25 marca 2022r w naszej szkole odbyło się przygotowane przez uczniów klasy III przedstawienie pt. „Witajcie w naszej bajce”.
Historia opowiedziana przez Pana Kleksa oraz rewelacyjna gra aktorów wywołały wiele uśmiechu wśród dzieci z Oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne przdstawienie.
21.03.22
Powitanie wiosny to dla każdego z nas długo wyczekiwane wydarzenie.
Klasa pierwsza i druga postanowiły przygotować z tej okazji specjalne przedstawienie dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Ogromne emocje wśród dzieci wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Wreszcie nadszedł ten wyjątkowy dzień.
Wszyscy pojawili się ubrani w wiosenne kolory. Były recytacje wierszy, wiosenne piosenki, słodkie upominki i mnóstwo zielonych balonów.
Dzieci obejrzały także scenkę „Pożegnanie Zimy – powitanie Wiosny” w wykonaniu uczniów z klasy II.
To był kolorowy, uśmiechnięty i bardzo pogodny pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
19.01.22
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.
Zabawy karnawałowe dla najmłodszych to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.
Tym razem dzieciaczki klas 0-III bawiły się w sali zabaw w Nibylandii w Brzeznej. Były zabawy z animatorką, tańce, zabawy sprawnościowe oraz poczęstunek.
Dzieci wrócimy do domu z wielkim uśmiechem na twarzy.
08.12.21
Czas więc na pieczenie świątecznych pierników.
Dnia 19 grudnia uczniowie klas 0-III zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekli pyszne świąteczne pierniczki w sali zabaw Nibylandia w Brzeznej. Z pomocą pań animatorek przygotowanie wypieków szło sprawnie i bez trudu. Uczniowie uczestniczyli w wykrawaniu wybranych kształtów pierników według przygotowanego wcześniej przepisu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków. Po sali zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania czekoladą i posypkami.
Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.
06.12.21
W poniedziałek 6 grudnia przybył do naszej szkoły tajemniczy gość.
Niestety nie udało nam się go spotkać osobiście. O jego wizycie świadczyły ślady butów i worki pełne prezentów. Na szczęście zostawił listy dla dzieci, które potwierdziły nasze podejrzenia. Był nim oczywiście Święty Mikołaj, który zostawił worki pełne prezentów.
Emocji nie brakowało przy rozpakowywaniu prezentów.
Bardzo dziękujemy Mikołajowi za te piękne prezenty i oczywiście zapraszamy za rok!
09.11.21
Wyjątkowa lekcja języka polskiego - tworzymy lapbooki.
Nauka poprzez zabawę, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Na zakończenie lektury "Akademia Pana Kleksa" uczniowie klasy IV przygotowali swoje pierwsze lapbooki. Dzieci wykazały się wielkimi umiejętnościami i dużą wiedzą oraz pomysłowością. Bawili się przy tym doskonale.
Lekcja języka polskiego upłynęła na dobrej zabawie, szkoda tylko, że czas tak szybko ucieka.
08.11.21
W tym trudnym dla wszystkich czasie nasi wolontariusze z klasy ósmej nie zapomnieli o podopiecznych Ośrodka Pomocy w Klęczanach.
Nie mogli niestety odwiedzić pensjonariuszy z przedstawieniem świątecznym, śpiewać z nimi kolęd i osobiście złożyć życzenia.
Życzenia złożyli za pośrednictwem proboszcza Stanisława Pachowicza, który wręczył również drobne upominki od wolontariuszy – domowego wyrobu pierniki dla każdego mieszkańca ośrodka i personelu oraz kartki z życzeniami.
Mamy nadzieję, że sprawiliśmy im radość, a może już niedługo będziemy mogli ich odwiedzać.
09.11.21
Nasza szkoła jest placówką, która promuje zdrowy styl życia.
Dnia 9.11.2022 roku w naszej szkole odbył się "Dzień Witamin". Dzień ten w klasach 0-III przebiegał pod znakiem kolorów owoców, warzyw i witamin.
Wszyscy znamy powiedzenie: "W zdrowym ciele - zdrowy duch". Jednym z czynników od którego zależy nasze zdrowie jest odżywianie. Aby zachęcić kolegów do zdrowego odżywiania uczniowie klas 0-III przystąpili do produkcji oraz degustacji soków z pysznych owoców i warzyw.
Oprócz świetnej zabawy uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy o zdrowym stylu życia, konieczności zjadania owoców i warzyw bogatych w witaminy, rozumienia różnorodności sposobów ich spożywania oraz przechowywania.
16.11.21
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem zrealizowali projekt: Poznaj Polskę.
W ramach projektu Ministra Edukacji i Nauki: Poznaj Polskę, uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem otrzymali dofinansowanie do dwóch wycieczek.
We wtorek 16 listopada uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV– VIII wyruszyli na wycieczki do Krakowa. Celem było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu oraz wizyta w Ogrodzie Doświadczeń. Na Wawelu zwiedziliśmy dziedziniec, Katedrę Wawelską mieszczącą groby królów i zasłużonych dla Polski postaci oraz Dzwon Zygmunta. Następnie Traktem Królewskim przeszliśmy pod Sukiennice i do Kościoła Mariackiego.
Cała ta trasa okraszona barwnymi opowieściami przewodników przeniosła wszystkich w dawne czasy państwa polskiego, uświadomiła ogromną rolę miasta Krakowa w budowaniu naszego dziedzictwa kulturowego. Po tej wspaniałej żywej lekcji historii zjedliśmy pyszny obiad w znanej krakowskiej restauracji u Babci Maliny, a następnie pojechaliśmy do miejsca wypełnionego magią baśni „Królewna Śnieżka”. W krakowskim Ogrodzie Doświadczeń w okresie zimowym pojawiła się po raz drugi przepiękna instalacja świetlna, tym razem o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.
W wieczornej ciszy błyszczącej setkami tysięcy kolorowych świateł przenieśliśmy się do domku krasnoludków, do ich kopalni, do pałacu złej królowej. Podziwialiśmy też tańczącą światłami i muzyką choinkę oraz gubiliśmy się w labiryncie świateł.
Przepiękna była ta podróż w czasie, najpierw w stare dzieje Polski, a potem w magiczny czas dziecięcych marzeń.
11.11.21
Dnia 11 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami, dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej przez Księdza Proboszcza Stanisława Pachowicza w Kościele Parafialnym w Chomranicach.
Młodzież z klas IV-VIII przedstawiła lokalnej społeczności piękny program artystyczny upamiętniający to doniosłe wydarzenie w dziejach narodu polskiego.
Galeria zdjęć
Film - cz1.
Film - cz2.
11.11.21
W dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych. Nasz kraj odzyskał wolność po 123 latach zaborów - strasznych czasach niewoli i walki o wolność.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali wzruszający program słowno- muzyczny, by uczcić pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolność.
Zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyło się także uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Dzieciom, w tym wyjątkowym dniu towarzyszyli wzruszeni rodzice.
Pierwszoklasiści w przygotowanej części artystycznej zaprezentowali swoje talenty, a także udowodnili, że w pełni zasługują na to aby, oficjalnie stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
Po symbolicznym pasowaniu na ucznia, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne prezenty od rodziców, a także samorządu szkolnego.
08.11.21
Chyba wszyscy pamiętamy lekturę "Akademia Pana Kleksa". Ambroży Kleks prowadził ciekawe lekcje. Jedną z nich była właśnie lekcja kleksografii, w której uczestniczyli uczniowie klasy IV.
„ Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka kleksów, a potem arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Do nich dopisujemy odpowiednie historyjki (…)” ( J.Brzechwa)
Dzięki nietypowej lekcji języka polskiego mogliśmy choć na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa. Zabawy było co niemiara.
27.10.21
Nasza kolejna wycieczka w tym roku szkolnym miała miejsce 27 października. Dofinansowana była z dotacji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu „Odkrywamy Małopolskę II”.
W czasie wycieczki poznawaliśmy skarby natury i kultury Ojcowskiego Parku Narodowego. Rozpoczęliśmy od wizyty w Zamku Ojców, z którego ocalały jedynie fragmenty muru obronnego oraz wielka studnia na dziedzińcu. Kilkadziesiąt lat temu zrekonstruowano także dwie baszty. Nie ma natomiast części mieszkalnej zamku, ale opowieści przewodnika poruszyły wyobraźnię i wskrzesiły w niej zwyczaje królewskie z poprzednich stuleci .
Po zejściu z góry zamkowej udaliśmy się do Muzeum Ojcowskiego PN, gdzie w bardzo ciekawy sposób zaprezentowana jest historia powstania Szlaku Orlich Gniazd oraz bogactwo jego fauny i flory. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, dzieci mogły zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, a nawet powąchać osobliwości PN.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer pod Bramę Krakowską, a potem do Jaskini Łokietka, w której wedle legendy ukrywał się król Władysław Łokietek wraz ze swoją świtą przed Czechami. Dziś w jaskini mieszkają przede wszystkim nietoperze, które zapadają tam w stan zimowej hibernacji. Dwa z nich udało nam się zobaczyć.
22.10.21
Na boisku Sportowym LKS Zamczysko w Marcinkowicach w dniu 22.10.2021r. o godzinie 10:00 rozpoczął się XXVIII Bieg Legionisty.
W Marcinkowicach mimo wprowadzonych w związku z pandemią limitów uczniów wystartowało ponad 450 młodych biegaczy.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV - VIII w
składzie:
Anna Brzeska, Maja Kożuch, Krzysztof Mróz, Przemysław
Uroda, Julia Pażucha, Dariusz Kudlik, Laura Kożuch, Patryk Bąk,
Dominik Jawor, Marcin Król, Szymon Krzak, Jan Łątka, Szymon
Orzeł, Łucja Dudzic, Marzena Kaczmarczyk, Julia Michalik,
Wojciech Olesiak.
Najlepszymi zawodniczkami naszej szkoły okazały się:
- Maja Kożuch miejsce VIII ,
- Julia Michalik oraz Julia Pażucha miejsce XIV
- Laura Kożuch miejsce XVII.
Wszystkim uczestnikom XXVIII Biegu Legionisty gratulujemy i życzymy sukcesów w następnym roku.
06.10.21
Tegoroczny rajd szkolny odbył się 6 października.
Wzięli w nim udział uczniowie klas IV, V, VII oraz VIII. Trasa prowadziła z Rytra do Chaty Górskiej na Cyrli. Na szczycie można było zjeść pyszne ciepłe dania lub wypić gorącą czekoladę, tym bardziej, że dzień nie należał do najcieplejszych.
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili ruiny ryterskiego zamku i poznali legendę o uśpionym górniku, który pilnuje skarbu ukrytego głęboko w ziemi. Jeśli ktoś ten skarb odnajdzie, nie może go zachować dla siebie, ale musi się podzielić z innymi.
20.09.21
W poniedziałek 20 września miała miejsce wycieczka pokomunijna uczniów klas IV i V wraz z rodzicami. Rozpoczęła się od Mszy świętej dziękczynnej w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, koncelebrowanej przez księży z naszej parafii, ks. Stanisława Pachowicza oraz ks. Piotra Cichonia.
Po mszy uczniowie wraz z rodzicami odwiedzali grób św. s. Faustyny Kowalskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, replikę jej pokoju, wieżę widokową oraz wystawy i kaplice znajdujące się w podziemiach Bazyliki.
Z Łagiewnik trasa prowadziła na Kopiec Kościuszki. Najpierw przejście przez ciekawe, interaktywne Muzeum Tadeusza Kościuszki, które przybliżyło uczniom i rodzicom tę zasłużoną dla historii Polski postać, a następnie mała „wspinaczka” na sam kopiec. Ze szczytu podziwiać można było panoramę całego Krakowa.
Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w krakowskim ZOO. Bliski kontakt z dzikimi zwierzętami, obserwacja ich zachowań i poznawanie ciekawostek o ich życiu, to nie tylko żywa lekcja biologii i geografii, ale też zachwyt nad różnorodnością i pięknem przyrody.
Dziękujemy ks. Stanisławowi za zorganizowanie tej wspaniałej pielgrzymko – wycieczkiJ
01.09.21
W środę 1 września 2021 r. nastąpiła inauguracja nowego roku szkolnego2021/2022.
Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa nie było uroczystej akademii. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych.
Nauczyciele serdecznie powitali swoich wychowanków i przedstawili organizację pracy szkoły w warunkach epidemii.
Mamy nadzieję, że pomimo ograniczeń, dzięki współpracy wszystkich członków społeczności szkolnej dzieci będą osiągać bardzo dobre wyniki w nauce i w miłej atmosferze spędzać czas w szkole.